A két és fél évszázados egri felsőoktatásnak több mint nyolcvan éve szerves része a művészeti képzés. Az 1948-ban alapított rajz tanszék arculatát a kilencvenes évek elejéig a tanárképzés határozta meg. Később, 1993-ban rajz-vizuális kommunikáció szak, 2013-ban tervezőgrafika mesterképzés indult, amely 2017-ben alapképzéssel egészült ki. A 2021-es fenntartóváltást követően a Média és Design Tanszékből önálló intézet jött létre. Az alapképzésünkön a tervezőgrafika, a webtervezés, az animáció és a média design specializációk közül választhatnak a hallgatók.
Az itt végzettek az elméleti és technikai alapismeretek elsajátítása után képessé válnak nyomtatott vagy multimédiás alkotások és applikációk, grafikai és látványtervek, illusztrációk, 2D és 3D animációk kivitelezésére is. Művészi érzékkel és kreativitással hozzák létre vizuális megoldásaikat a gazdaság különböző szereplői számára.
A mesterképzésünkön végzett hallgatók magas szinten, akár vezetőként is részt tudnak vállalni a tervezés és a kivitelezés folyamataiban. A kor kihívásait önállóan értelmező, autonóm alkotói attitűdöt sajátítanak el. Biztos szakmai alapokkal és módszerekkel rendelkeznek a tervezőgrafikában és annak határ-
területein. Fontosnak tartjuk a kísérletező magatartás kialakítását, valamint az alkotói felelősségvállalás és az egész életen át tartó kutatói hozzáállás megteremtését is.
A vizuális médiumok állandóan mutálódó forma- és módszergazdagságának köszönhetően folyamatos párbeszéd teremtődött a különféle elgondolások, kísérletek és iskolák között. Ebben a közegben kiemelt szerepet kap az innovációra való nyitottság és a kísérletezés bátorsága. A legfontosabb célunk az, hogy az itt végzett hallgatók a jelen és a jövő kihívásaira is önálló és kiforrott válaszokat tudjanak adni.
dr. habil. Szolnoki József DLA
Intézetvezető, egyetemi docens
A Nemzeti Kulturális Alap Iparművészet Kollégiuma által támogatott 104106/03085 azonosító számú A TIPOZONA 5. című csoportos kiállítás megrendezése