English

Krakkói Képzőművészeti Akadémia

Ipari Tervezés Kar, Vizuális Kommunikáció Tanszék

A krakkói Jan Matejko Képzőművészeti Akadémia Ipari Formatervezői Kara egyike annak a hét lengyelországi karnak, amely ipari formatervező szakot kínál. A Kar 2024-ben ünnepli 60 éves fennállásának jubileumát. Tavaly tértünk vissza az ötéves, nappali tagozatos MA képzéshez az oktatásunkban. A kétszintű (BA és MA) tanulmányok továbbra is folytatódnak lejártukig.. Az újonnan kialakított didaktikai program lehetőséget biztosít a hallgatóknak egyéni képzési útvonaluk kialakítására, valamint nagyobb szabadságot nyújt az Erasmus+ programban való részvételük megtervezésében is. Nagy hangsúlyt fektetünk a piac szereplőivel és a kulturális intézményekkel való együttműködésre. A hallgatók által a tanulmányok során készített terveket gyakran megvalósítják a valós piacon, díjazzák és kiállításokon mutatják be.

A kar négy fő tanszéken belül valósítja meg gazdag programját, amelyek az ergonómikus, társadalmilag felelős és koncepcionális termék-, tér- és színtervezésre összpontosítanak. Lényeges didaktikai elem a vizuális kommunikációs tervezés, amely a design alapjai, a tipográfia, a csomagolás, a vizuális identitás, a jelrendszerek, beleértve a heraldikai jeleket és a könyvtervezés, valamint a folyamatok vizualizációja, az alkalmazás és a digitális terméktervezés keretében valósul meg. Ebben kiemelt szerepet kap a kísérletező attitűd.

A kiállított anyagunk az idei témára, a Kézjegyre  reagáló statikus munkákat mutat be plakátok formájában, valamint találhatóak munkák a motion design tárgykörében is. A tipográfia és csomagolástervezés stúdiójában a hallgatók egy sor feladatot hajtanak végre kiválasztott animációs technikák (pl. stop motion, klasszikus animáció, kompoziting stb.) alapján. Minden terv közös jellemzője a tipográfia. A betűk mozgásban, az átalakítás során és a teljes design vizuális karakterének tengelyét alkotó kísérleti formai eljárások során mutatkoznak meg. A Tipozónában bemutatott munkák a film főcímek példáit és a kiválasztott betűtípusokat prezentálják. A legtöbb hallgató számára ezek az órák jelentik az első alkalmat arra, hogy animáción alapuló feladatokkal szembesüljön. A tervezési folyamat során megismerkednek a forgatókönyv- és narratívavázlattal kapcsolatos kérdésekkel, valamint a mozgóképek dramaturgiájának felépítésével a zene és a hangeffektekkel összefüggésben. Ezáltal kibővíthetik a tervezői eszközkészletüket, és új, a későbbi szakmai pályafutásuk során hasznos specifikus készségekre tehetnek szert.

Hálásak vagyunk a szervezőknek a Krakkói Képzőművészeti Akadémia hallgatói és oktatói számára a TIPOZÓNA 5 című kiállításon biztosított részvételi lehetőségért.


Barbara Widłak
Dékán

A Nemzeti Kulturális Alap Iparművészet Kollégiuma által támogatott 104106/03085 azonosító számú A TIPOZONA 5. című csoportos kiállítás megrendezése