English

Pécsi Tudományegyetem

Művészeti Kar, Design és Médiaművészeti Intézet, Tervezőgrafika Tanszék

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán intenzív erővel hatnak egymásra
 a rokon képzési területek: a festészet, a kreatív hang, a tárgyalkotás is 
 tapasztalati alapokat nyújt a tervezőgrafikusok számára, hogy saját, egyéni kifejezéstárukat gyarapítsák. A tervezőgrafikus kurzusokon kiemelt szerepet kap a tipográfia, azon belül a kalligráfia, a klasszikus tipográfia, a kiemelkedő színvonalú betűtervezés, a kiadványtervezés és az experimentális tipográfia.

 A szoftverek használata elkerülhetetlen, de sajnos sokszor trendekbe igazítja és egyneműsíti a grafikai tervezés egyéni útjait. Ma a kreatív oktatók sokszor érezhetik, hogy a hallgatók elsőre tutorialokból tanult tucatmegoldásokkal és jól tálalt vizuális közhelyekkel oldják meg kreatív feladataikat. A különleges vizuális megoldások elkerülhetetlenül közhellyé lesznek, de ez nem baj, hanem egy természetes folyamat, ezen a fázison illik minél előbb túllendülni – oktatóink fejlett kritikai érzéke is segít megtalálni a hallgató egyéniségét.

A művészeti karon a nyitott oktatási struktúrából adódóan a festészet, szobrászat, tárgyformálás, képgrafika és fotó felé is kitekinthetnek a tervezőgrafikus hallgatók, így sokkal több közelítésmóddal élhetnek tervezői feladataik megvalósításakor.

 A betű-kép tervezésének sokszor és sokfelé említett dilemmáin, valamint a kép-szöveg komponálások ismert és megannyiszor ismertetett toposzain túl a képzés fókusza a kritikai gondolkodás, a rajzilag és a rokon technikákban pallérozott egyéni gondolatok felszínre kerülését célozza. A 3D, az illusztratív lehetőségek és az oktatók által is inspirált sokszor formabontó megoldások egyéni karaktert adnak a pécsi tervezőgrafikai képzésnek.

 Az experimentális tipográfiai formálás a látszólag szertelen kísérletezés terepe, de ez csak első látásra igaz: a sokféle elágazási lehetőség végül képes egyértelmű és gyakorlati szempontból hasznosítható saját stílust kialakítani. Így lesznek a trendkövetőkből trendszetterek, a határfeszegetőkből sikeres grafikusegyéniségek – és így születnek új betűtípusok.

A Nemzeti Kulturális Alap Iparművészet Kollégiuma által támogatott 104106/03085 azonosító számú A TIPOZONA 5. című csoportos kiállítás megrendezése