MKE Grafika tanszék, Tervezőgrafika szakirány

A Magyar Képzőművészeti Egyetem Grafika tanszék Tervezőgrafika szakiránya üdvözöl miden olyan hazai törekvést, amely a szakma hírnevét, megbecsülését és az egymás közötti párbeszédet hívatott fejleszteni, mivel ezek a törekvések a szakmában dolgozó alkotók előnyére válik.

A betű szakmánk egyik alappillére, így nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy arról hallgatóink megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek, s bátran és magabiztosan használják grafikai alkotásaikban. Oktatási anyagunkban a tipográfia kiemelt szerepet kap, melyet elismert alkotók több szemeszteren keresztül oktatnak elméletben és gyakorlatban is. Tanszékünkön a tipográfia mélyben gyökeredző hagyományait a grafika iránt elkötelezett szakemberek ápolják, és folytatják azt az utat, melyet többek között olyan Kossuth díjas művészek köveztek ki, mint például Konecsni György vagy Zelenák Crescencia, a Papp csoport oszlopos tagja.

A kor kihívásainak megfelelően az online és offline felületek dialógusait a fiatal generációk újra és újra felfedezik így évről évre egyre többen választják a tipográfiát diplomamunkájuk témájául.  Fiatal tervezőink kiemelik a betűt a hagyományos grafikai kontextusból és újraértelmezve, önálló grafikai egységként mutatják be azt. A közelmúltban ennek köszönhetően jött létre a Frustro és a Prell typeface. Valamint több hallgatónk is sikeresen jeleskedik a betűtervezés hosszas és nagy tudást igénylő munkafolyamatában.

A tipográfia szakmánk egyik megkerülhetetlen kulturális témája, mely önmagában hordozza szűkebb és tágabb közösségeink korlenyomatát. Verbális világunk egyik látható, olykor tapintható manifesztációja mely mindenki számára dekódolható jelsorozat és elkészítéséhez mind magas kulturális és technológiai ismeretek szükségesek, hogy kiállhassák az idők próbáját és valós művészeti alkotássá válhasson. Ezért fontosnak tartunk minden olyan diskurzust és lehetőséget, amely előrébb viszi a betű lehetőségeit, hasznára válik grafikai közösségeinknek és alkotásra ösztönzi az újabb generációkat.

Typozone